top of page
Search

Tehisliha tootmiseks vajalikku materjali arendav idufirma Gelatex kaasas 1,2 miljonit eurot

PRESSITEADE 26. november 2021


Eesti materjalitehnoloogia startup Gelatex kaasas investoritelt 1,2 miljonit eurot. Gelatex loob maailmas unikaalset nanokiudu, mis võimaldab seni ülikallist tehisliha toota suurtes mahtudes ja taskukohase hinnaga. Gelatexil on hetkel käimas pilootprojekte kaheksa maailma suurima laboriliha tootjaga. Senised projektid kinnitavad, et idufirma väljatöötatud materjal suudab anda looma rakkudest kasvatatud tehislihale pärislihaga sarnase tekstuuri ning teha seda senisest lahendusest kuni 90% odavamalt.

Gelatexi investeerimisringi juhtinvestoriteks on Change Ventures (Eesti) ja Crosslight Partners (Rootsi). Lisaks osalevad investorid Soomest, Saksamaalt, USAst ja Brasiiliast.


USA Techstarsi kiirendist hoogu saanud Gelatex on loonud tehnoloogia, mille abil saab toota unikaalset nanokiudu. Nanokiududest 3D-kasvusubstraat annab omakorda tehislihale – mis on alguses lihtsalt pehme mass – struktuuri, millele sarnaneb näiteks sea- või veiseliha. Ühtlasi on Gelatexi tehnoloogia 90% odavam kui praegu levinud lahendused (näiteks elektroketrus või hüdrogeelid), mille eesmärgiks on anda tehislihale koeline struktuur. See tähendab, et rakkudest kasvatatud liha võib saada kättesaadavaks kõigile inimestele, mitte ainult jõukatele – Gelatexi tehnoloogia võimaldab tehisliha tootmist ka tööstuslikes kogustes.


Gelatexi tegevjuht Märt-Erik Martens toob näite, et kui praegu maksab üks kilogramm nanokiulist materjali umbes 100 000 eurot, siis Gelatex suudab oma tehnoloogiaga toota seda vähem kui tuhande euroga kilogrammi kohta. ”Kui me jätkame tehnoloogia skaleerimist, maksab meie materjal viie aasta pärast vaid 40 eurot ning kümne aasta pärast 20 eurot. Sellised kõrgtehnoloogilised lahendused, mis odavdavad liha hinda, pole kunagi varem olnud nii kättesaadavad kui praegu,” ütles Martens.

Laboris kasvatatud liha moodustab 2040. aastaks 35 protsenti maailma lihatoodangust. Nõudlust suurendab kiiresti arenev ja rikastuv Aasia turg. Praegu ongi tehisliha suurimad probleemid seotud just liha vale tekstuuri ja ülikalli hinnaga, mis takistavad masstootmist. Gelatexi tehnoloogia on aga lahendus just neile kahele murekohale. Change Ventures'i juhitud 1,2 miljoni euro suurune rahastusring on tõestus, et investorid usuvad Gelatexi visiooni ja usaldavad meeskonda.


Change Ventures'i partner Rait Ojasaar ütleb, et laboriliha võiks olla jätkusuutlik lahendus meie planeedi ressursside paremaks kasutamiseks. "Puhas vesi on iga aastaga aina kallim. Viljakas maa on väärtuslikum kui kunagi varem. Me vajame mõlemat suurtes kogustes, et kasvatada loomi toidutööstuse jaoks. See ei ole jätkusuutlik mudel ei meie planeedi ega ka põllumajandustootjate jaoks. Küll aga võiks seda olla tehisliha, mis oleks odavam kui tööstuslikult toodetud ja poes müüdav veiseliha," kommenteeris Ojasaar.

Change Ventures’i kõrval toetab Gelatexi tiimi kaasinvestoritena ka Rootsiinvesteerimisgrupp Crosslight Partners. "Me usume, et Gelatexil on äärmiselt tugev meeskond, mis on teadus- ja arendustegevusel põhineva tehisliha loomisel ülioluline," ütles Crosslight Partnersi äriingel Vilhelm Sundström.
 

Gelatex Technologies on 2016. aastal loodud Eesti materjalitehnoloogia ettevõte, mis on välja töötanud ja patenteerinud nanokiudude tootmise tehnoloogia. Gelatexi skaleeritav tehnoloogia võimaldab nanokiudude kasutamist rakendustes, kus seni oli nanokiudude kasutamine võimatu ülikõrgete hindade tõttu – näiteks rakkudest kasvatatud tehisliha, arme vähendavad haavahooldusmaterjalid ja keskkonnasõbralikud filtreerimismaterjalid.


Lisainfo:

Märt-Erik Martens | Gelatex

+ 372 566 577 84

marterik@gelatex.com

Gelatex.com 

Cleantech Estonia is an Estonian non-profit that started their activity in year 2016 dealing with financing start-ups that develop green/clean technologies, promote environmental education and sustainability topics. Cleantech Estonia has hosted major start-up and accelerator programs such as Beamline, Beamline BetaClimateLaunchpad, EIT Climate-KIC Accelerator, Climathon and more. To learn more about possibilities of different green technology developments, contact the CEO of Cleantech Estonia Erki Ani by email erki@cleantechestonia.ee.


#cleantech #renewableenergy #solarpower

16 views0 comments