top of page
Search

Pressiteade: Õlitehasele eraldatud raha suunatakse hoopis puhastele tehnoloogiatele ja innovatsiooni


Eelmisel nädalal eraldas valitsus 125 miljonit uue õlitehase ehitamiseks. Täna see otsus võetakse tagasi ning antud vahendid suunatakse taastuvenergia ning vesinikutehnoloogia arendamiseks. Samuti läheb osa rahast energia salvestamisele ning innovaatilistele energia start-upidele uute lahenduste välja töötamiseks Ida-Virumaal.


Olukorras, kus naftahinnad on tublisti langenud ja on oht, et nõudlus väga suure negatiivse keskkonnamõjuga põlevkivist toodetud õli järgi kahaneb nullini, saab iga maksumaksja aru, et eelmisel nädalal tehtud otsus on ebamõistlik. Tänases olukorras on iga euro riigile väga olulise tähtsusega ning seega tuleb iga suurem investeerimisotsus põhjalikult läbi kaaluda. Õlitehase puhul seda tehtud ei ole, seda tunnistas ka Eesti Energia esindaja eile pressile.


Rahandusminister mõtles ümber

Rahandusminister, kes veel eelmisel nädalal oli Eesti Energia lobist lummatud tunnistas, et on tänaseks oma seisukohta muutnud. „No kaua me kivist õli välja pigistame? Tundub veidi kilplaslik ju. Me ei ela enam kiviajas, me elame ikkagi 21. sajandil, kuigi minu erakond ei taha seda tunnistada. See raha tuleb suunata puhastesse tehnoloogiatesse ning nutikamatesse lahendustesse, kus on lootus, et see raha ka kunagi riigile tagasi tuleb.“


Ka teised koalitsiooniliikmed tunnistavad, et eelmisel nädalal tehtud otsus oli „päris rumal“. Fossiilsete kütuste põletamisest tekkiv kliimakatastroof ei ole erakondi seni väga huvitanud, aga kui nad kuulsid, et see võib tähendada sadade miljonite kliimapagulaste teket Aasias ja Aafrikas ning massilist immigratsiooni Eestisse, siis muutsid nad hoobilt oma seisukohta – nüüd on kliimakatastroofi vältimine kõigi koalitsioonierakondade põhiline eesmärk.


Ida-Virumaa väärib paremat

Ida-Virumaa antud otsusest vaesemaks ning ebastabiilsemaks ei jää. Vastupidi, Garage48 ning Cleantech ForEst korraldavad järgnevate kuude jooksul Ida-Virumaal aegade suurima häkatoni, kus lahendatakse probleem - Ida-Virumaa suur sõltuvus põlevkivist, kõigest 48 tunni jooksul. Pärast seda ei ole enam poliitikutel ega ka Eesti Energial argumenti, millega nad põhjendavad kõiki ebamõistlikke investeerimisotsuseid, mis põlevkivi sektorisse tehakse.


Kiire rahvaküsitlus Ida-Virumaa elanike seas näitas, et nad ei taha enam elada saastunud õhu käes ning töötada maa all. Nad tahavad innovatsiooni, uusi tehnoloogilisi lahendusi ning vabadust väljendada end. Paljud kaevurid on öelnud, et nad sooviksid õppida tantsima, laulma ja räppima. Sellest lähtuvalt on valitsus teinud ettepaneku Markkus Pulgale (alias nublu), juhtida puhta, loova ja innovaatilise Ida-Virumaa projekti.


Jääb loota, et valitsus oma otsust homme jälle ümber ei mõtle.


Ilusat 1. aprilli kõigile!

 

Cleantech ForEst is an Estonian non-profit that started their activity in year 2016 dealing with financing start-ups that develop green/clean technologies, promote environmental education and sustainability topics. Cleantech ForEst has hosted major start-up and accelerator programs such as ClimateLaunchpad, Climate-KIC Accelerator, Climathon and more. To learn more about possibilities of different green technology developments, contact the CEO of Cleantech ForEst Erki Ani by email erki@cleantechforest.ee.535 views0 comments
bottom of page