top of page
Search

Kes on see kriitiline osa inimesi liikudes järjest suuremal kiirusel autostumise suunas? Mida on vajAllikas: Brent Toderian

Juba kolmandat aastat järjest leiab 26-27 oktoobril aset 24-tundi kestev Climathon ehk kliimamuutuste ennetamist ja lahenduste leidmist käsitlev häkaton ehk arenduspäev, mis toimub samaaegselt rohkem kui 100 linnas üle maailma.

Iga-aastase häkatoni raames tulevad kokku eksperdid, tudengid, start-up'id, suurmõtlejad, innovaatorid ja rakenduste arendajad nii Tallinnas kui ka teistes suuremates linnades üle maailma, et leida lahendusi nende linnas olevatele keskkonnaprobleemidele. Osalejad panustavad terve ööpäeva eesmärgiga jõuda innovaatiliste lahendusteni kliimaprobleemidele, mis nende linnas aktuaalsed on - Tallinnas on selleks liikuvus, kus keskendutakse jalgsi-, jalgratta ning ühistranspordiga liikumise soodustamisele ning autost sõltuvuse vähendamisele - kuidas ja milliste lahendustega jõuda erinevate sihtgruppideni, kujundada hoiakuid ja harjumusi ning purustada autostumise ja linnakeskkonnaga seotud müüte.

Kuigi senised uuringud näitavad, et autoga liikumise mugavus ja ühenduskiirused pole Tallinnas üldse probleem, siis nii avaliku kui erasektori investeeringud on valdavalt keskendunud autoga liikujate mugavuse tõstmisele. Teedeehitus ja rohke tasuta parkimise pakkumine pole üheski linnas lahendanud ei ummiku- ega keskkonnaprobleeme. Seda ei lahenda ka tasuta ühistransport. Vaja on rohkem mõista, mis on Tallinna piirkonna kiire autostumise põhjused ning mida on vaja teha selleks, et ühistranspordiga, jalgsi ning rattaga liikumine muutuks atraktiivsemaks kui igapäevane autoga uksest-ukseni liikumine.


Allikas: Kashif Aziz

Iga Tallinna linna ja selle lähiümbruses elav inimene teab, et liikumine Tallinnas, Tallinnast või Tallinnasse kas jalgsi, auto, ühistranspordi või jalgrattaga on raskendatud, ebaefektiivne, stressi tekitav ja ajaliselt kulukas. Kas kõiki liikumisviise on võimalik arendada võrdselt? Kui palju maksab autokeskne linn avalikule sektorile, ettevõtetele ja peredele? Kas Tallinn areneb autost sõltuvama linna suunas? Kas auto on Eesti püha lehm? Kas autovabam linn vajab julgemaid otsuseid? Kuidas teha nii, et ettepanekud jõuaksid paremini otsusetegijateni ja kuidas kommunikeerida muutuste vajadust?

Alati on grupp inimesi, kes vajab ainult väikest tõuget, et mingisugune muudatus üle võtta. Tähtis on nad tuvastada, suunata neid positiivseid otsuseid tegema tundega, et nad ei pea millestki loobuma ja panna nad mõtlema, et nende tehtud valik on parim neile endile, linnale kui ka keskkonnale. Kuidas seda teha?

Nii Eesti kui ka Tallinna lugematutes arengukavades, strateegiates kui ka analüüsides on juba 20 aastat kuulutatud ühistranspordi ja kergliikluse arendamine prioriteetseks - kuid kiire autostumise tempot on vähendanud ainult masud ning ühistranspordi- ja rattateede arengud pole oluliselt mõjutanud autokasutust. Meil on olemasolevad teadmised, eesmärgid, näited teistest linnadest kuid mingil põhjusel ei ole suudetud siiamaani neid kasutada ja midagi ette võtta.


Allikas: Urban-Hub

Climathon annab Tallinna linna ja selle lähiümbruse elanikele võimaluse olla linnapildi kujundamisel kaasatud ja osaleda ühiselt uuenduste loomisel. Innovaatilised lahendused võivad tulla täiesti ettearvamatud, kui eri valdkonna inimesed panna intensiivselt mitmeteks tundideks ühiselt ajurünnakut tegema.

Climathoni korraldavad MTÜ Cleantech ForEst koostöös Climate-KICi, Tallinna Linnavalitsuse ja Tallinna Energiaagentuuriga.

Registreeri end üksikisikuna või tiimiga Climathonile siin https://climathon.climate-kic.org/en/tallinn ja kuulajaks saates email triin@cleantechforest.ee

Rohkem informatsiooni esinejatest ja ajakavast https://www.facebook.com/events/1856560334434052/


 

MIS? Climathon Tallinn - Autovabam Tallinn - Kas võtad väljakutse vastu?

KUS? SpringHub Tallinn Pärnu mnt 148

MILLAL? 26-27. oktoobril kell 15.00 – 15.00

#Education #cleantech #Climathon #mobility #innovation

94 views0 comments