top of page
Search

Eesti startup FuseBox kujundab ümber senist elektriturgu

Updated: Jul 29, 2019


FuseBox OÜ (eestipärase nimega Energia Juhtimiskeskus) on uuenduslik ettevõte pakkudes elektri tarbimisinfot ja pilvepõhiseid lahendusi ning kujundades sellega ümber senist elektriturgu. Tegemist on tehnoloogilise teenusega, mis võimaldab elektri suurtarbijatel oma nõudlust reguleerides osaleda elektriturul. Nõudluse juhtimine annab neile võimaluse õigetel ajahetkedel oma energiatarbimist vähendades ja lisaks kokkuhoiule ka elektriturult tulu saada.


KŪB Smart Energy Fund, mida rahastab Lietuvos Energia ja juhib Contrarian Ventures ning sõltumatu tarbimise juhtimise agregaator Baltikumis sõlmisid Eesti start-up FuseBox OÜ-ga 50 000 eurose finantseerimise kokkuleppe. Lisaks kaasatud finantseeringule töötab Energia Juhtimiskeskus koos Lietuvos Energia Grupi ja AS Eleringiga paindliku tarbimisvõimsuse energiaturule toomise nimel. Energia Juhtimiskeskuse tegevjuht Tarvo Õng tõdes: ”Baltikumis on elektri suurtarbijatel seni puudunud võimalus oma tarbimise paindlikkusega elektriturul osaleda, nagu seda teevad elektritootjad.”

Energia Juhtimiskeskuse senised pilootprojektid hõlmavad külmhooneid, kontorihooneid, kaubanduskeskusi ning muid energiaintensiivseid ettevõtteid. Kasutatav tehnoloogia ja IT lahendus võimaldavad ligipääsu senisest täpsemale tarbimisinfole ning tarbimispaindlikkuse pakkumist elektriturule.Elektrienergia tarbimine ja tootmine elektrivõrgus peavad olema tasakaalustatud sekundi täpsusega. See on Baltikumi süsteemioperaatoritele keeruline ülesanne. Suur osa elektritootmise volatiilsusest tuleneb massilisest taastuvenergia integreerimisest elektrivõrguga. Energia Juhtimiskeskuse arendatav süsteem annab võimaluse muuta elektritarbimise nõudlust lühiajaliselt, reaalajas ja automaatselt. Selleks ühendatakse sadade suurtarbijate paindlik osa elektritarbimisest terves Baltikumis ühtsesse reguleerimise süsteemi. Tsentraalse juhtimisega on võimalik pakkuda elektrivõrgule kriitilistel hetkedel vajalikku paindlikust nii, et osalevate ettevõtete tegevus ei saa kuidagi kahjustada. Iga ettevõte teenib reguleerimiste eest tulu vastavalt oma panusele.

Iduettevõtte asutaja Tarvo Õng: ”Meie ärimudel on võrreldav Uberiga. Me rakendame seni nö. kasutult seisnud tarbijate paindlikkuse elektritarbimises ja pakume neile juurde kõrgetasemelist klienditeenindust. Me ei oma ise elektrivõrgu stabiliseerimiseks tootmis või tarbimisvõimsusi vaid kasutame selleks efektiivselt oma klientide omi, mida nad parajasti oma äris ei rakenda."


Contrarian Ventures juhtiv partner Rokas Pečiulaitis ütles: ”Taastuvenergia on see, kus toimub tänapäeval põhiline osa tootmisvõimsuste kasvust. Taastuvenergia aga ei eksisteeriks, kui me seda ei vajaks. Seega peab tootmise volatiilsust tasakaalustama ja Energia Juhtimiskeskus teeb seda, kasutades olemasolevat energiat, mitte fossiilsetel kütustel töötavaid generaatoreid. Nende igapäevatööst saavad kasu kõik tarbijad läbi soodsamate elektrihindade ja puhtama keskkonna.”

“Energia Juhtimiskeskus on tegelenud tarbimise juhtimise uuringute, tehniliste testide ja ärimudeli väljatöötamisega Baltikumis alates 2014 aastast. Balti elektrisüsteem on seoses taastuvenergia ja muutuvate turutingimustega silmitsi uue ajastuga. Elektrisüsteem peab vastama nendele uutele väljakutsetele säilitades elektrivõrgu turvalisus ja varustuskindlus,” ütles Contrarian Ventures kaasasutaja Darius Žakaitis.Energia Juhtimiskeskus koondab suurtarbijate paindlikku elektritarbimist pakkudes tasakaalustamise teenust Baltikumi elektrivõrkudele. Ettevõte plaanib ühendada 1500 erinevat hoonet üheks väga kiire reageerimisvõimekusega virtuaalseks elektrijaamaks, võimsusega 90MW. Seda võimsust kasutatakse enamasti elektrivõrgu tasakaalustamiseks fossiilsetel kütustel töötavate generaatorite asemel.

MTÜ Cleantech ForEst koostöös Euroopa kliimainnovatsiooni toetaja Climate-KIC'ga toob Eesti ettevõteteni Euroopa suurima rohetehnoloogia kiirendiprogrammi "Climate-KIC Accelerator". Sellest võtab sellel aastal osa ka Energia Juhtimiskeskus saades sealt nii rahalist kui ärilist tuge. Rohkem infot programmide kohta leiad www.cleantechforest.ee lehelt.

Lisainfo Energia Juhtimiskeskuse tööst www.juhtimiskeskus.ee

 


#cleantech #energy #ClimateKICAccelerator

831 views0 comments